Право дитини бути почутою

Право вибирати своє власне майбутнє!

Кожна людина у суспільстві, має свої права. Ці права чітко прописані та захищаються як на державному, так і на міжнародному рівнях. Діти також є повноцінними членами суспільства і мають права, які слід поважати та захищати.

Довгий час в нашому суспільстві вважалось, що поки дитина маленька можна не враховувати її побажання. Але крім основних прав дитини, як, наприклад, право на життя, сім’ю, свободу віросповідання та щасливе дитинство, ще є право дитини бути почутою.

Коли дитина дорослішає та настає час обирати професію, настає момент, коли вона має право вибирати своє власне майбутнє. Але стається так, що дитина не має жодного уявлення про себе у дорослому віці. Таке відбувається з декількох причин:

 • тотальний батьківський контроль;
 • нехтування дитячими уподобаннями та інтересами;
 • батьківська необізнаність у питанні психологічного виховання дитини;
 • неправильна побудова внутрішніх сімейних відносин;
 • емоційна незрілість одного або обох батьків.

Звичайно суспільство також може впливати на процес виховання дитини. Але право дитини бути почутою починається саме з сім'ї, де вчать виражати свої думки та емоції, і бути особистістю з раннього віку.

Право висловлювати свою думку

Суспільство повинно перестати ставитися до дитячих ідей як до безглуздих фантазій. Адже можливо їх нестандартний підхід на вирішення завдань, може надихнути дорослих на нові відкриття. Можливість мріяти, експериментувати та помилятися, згодом приведе до справжнього успіху, адже саме мрійники дарують людству дивовижні винаходи та ідеї.

Кожна дитина в нашій країні має право висловлювати свою думку. Тільки так ми зможемо виховати в них вільних і сильних людей, які вміють брати на себе відповідальність і впевнені, що їх голос чогось вартий.

Кожна дитина у світі має право висловлювати свою думку і ця думка повинна бути взята до уваги. Але зазвичай помилково вважається, що рівень слухняності дитини є найголовнішою ознакою гарного виховання. Тож необхідно дослухатись до дитини, адже саме такий спосіб виховання, на рівні дорослого ставлення до життя, призводить до того, що дитина стаючи дорослою набуває особливі риси характеру.

 1. Відповідальність – усвідомлення рівня наслідків від особисто прийнятих рішень.
 2. Емоційна стабільність – об'єктивне сприйняття себе як особистості.
 3. Впевненість – дитина знає чого хоче та як цього досягти.
 4. Відкритість – відсутність психологічних комплексів, які можуть призвести до непередбачуваних обставин.
 5. Гнучкість – здатність підлаштовуватись під конкретну ситуацію.
 6. Комунікабельність – вміння спілкуватися з оточенням навіть не маючи спільних інтересів.

Потенціал молоді в сучасному світі набагато сильніше, ніж уявляє більшість дорослих. Головне допомогти йому вчасно розкритися.

Виражати себе і розвивати свій потенціал

Всі байдужі до майбутнього країни дорослі, які впевнені, що не мають вплив на те, що відбувається навколо, теж були колись дітьми. Довгі роки їх думка не була почута. Їм завжди казали, що робити та повторювали “от виростеш і будеш сам вирішувати!”, але як вирішувати так і не навчили.

В українських дітей право обирати своє власне майбутнє є обмеженим. Досить складно обрати професію на все життя, коли ти тільки закінчив школу і перед тобою безліч доріг. Тому часто батьки вирішують за дітей, яку спеціальність їм отримувати, не враховуючи побажання молодих випускників. Як результат, майже половина з тих, хто отримав диплом з вищої освіти не працює за фахом, а з тих хто працює, 65% хочуть змінити професію, виражати себе і розвивати свій потенціал в іншій сфері або навіть іншій державі.

Це не просто цифри, адже за ними стоять брак кадрів в одних галузях, та надлишок в інших. Це не розкритий потенціал молоді, яка є основною рушійною силою змін та інновацій. Вдосконалення системи професійної орієнтації серед учнів старших класів, проведення екскурсій на виробництва, а головне зацікавлення молоді обирати стратегічно важливі для держави напрямки навчання, можуть створити потужну базу професіоналів для розвитку всіх галузей більш гармонійно.

Місцеві ініціативи для захисту дітей

Не менш важливу роль відіграють і місцеві ініціативи для захисту дітей. Вони надають змогу не тільки швидко реагувати на проблеми, пов’язані з порушенням прав дітей, але й надавати їм всебічну підтримку. Кожна дитина або молода особа в громаді має бути впевнена, що її права захищені.

Безпека та захист дітей головні завдання та напрямки нашої держави, задля її успішного розвитку.

«Суспільство, небайдуже до дітей та молоді» – це програма UNICEF, для підтримки місцевих органів влади у реалізації прав дітей. З 2018 року в Україні до ініціативи приєдналися понад 170 муніципалітетів. В програмі беруть участь вже 35 населених пунктів. Більшість з них встигли отримати проміжний статус кандидатів. І все це станом на початок останнього місяця літа 2021 року. Місцеві ініціативи для захисту дітей направлені на визначення статусу доброзичливої до молоді та дітей громади. Завдяки таким подібним ініціативам формується ефективна система захисту дітей – міцне коло, що об'єднує місцеву владу, сектори неурядового та приватного значення, мас-медіа, і підлітків, які дійсно бажають змінити своє місто у кращий бік.

Як працює ініціатива?

Органи місцевого самоврядування отримують суттєву фінансову та громадську допомогу, яка направлена на розбудову місцевої демократії. Програма працює над досягненням компромісу у різних питаннях стосовно молоді та дітей виключно у межах конкретного міста.

Об'єднана робота з іноземними муніципалітетами забезпечує побудову дружніх інтернаціональних стосунків та взаємодопомоги.

Як виглядає дружнє до молоді та дітей суспільство?

Безпека та захист дітей – це невпинна робота громади. Вона повинна бути місцем, в якому молоді люди завжди будуть відчувати та мати:

 • захист від насильства та принижень;
 • стійку початкову платформу для подальшого життя;
 • реалізацію свого потенціалу;
 • змогу закрити базові потреби;
 • якісну інклюзивну освіту;
 • можливість здобуття необхідних знань;
 • сміливість висловлювати свої судження та приймати самостійні рішення;
 • можливість брати участь у культурному та соціальному житті громади;
 • впевненість жити у безпечному та чистому середовищі;
 • бажання спілкуватися з друзями в спеціально пристосованих зручних місцях відпочинку;
 • однакові можливості, незважаючи на етнічну приналежність, релігійні переконання, сімейний дохід, стать чи здібності.

Виражати себе і розвивати свій потенціал – головна мета ініціативи “День майбутнього фахівця”.

Відгуки учасників Дня майбутнього фахівця на Сході України

 • “Дякуючи спеціалістам відділу транспортного планування сьогодні я дізналась не тільки про історію розвитку тролейбусів, трамваїв та автобусів у Маріуполі, але й можу зробити висновок, що відділ піклується про населення. Адже з кожним роком транспортна система вдосконалюється і вже існують онлайн-сервіси, які допомагають мешканцям дізнаватись про розклад транспорту просто зі своїх смартфонів. Такі інновації роблять місто зручнішим та доступнішим”, - Дарина, учениця Донського закладу загальної середньої освіти.
 • “Було цікаво дізнатись про роботу Департаменту масових комунікацій, як організовуються патріотичні та інші масові заходи, а також, що не менш важливо, які перспективи відкриваються для Луганської області”, – Катерина, представниця ГО "Світло культури".
 • “Дякуємо за цей день та за можливість побачити як працює селищна рада. Сьогодні було цікаво дізнатись про випуск місцевої газети від редакції, як збирається інформація. А ще ми побачили, як працюють з дітьми з інвалідністю в інклюзивно-ресурсному центрі. Це дуже важлива справа і добре, що такий центр існує”, – Анастасія, учениця Нікольської гімназії “Софія”.
 • “Сьогодні я отримав достатньо багато інформації щодо роботи Сєвєродонецької райдержадміністрації, її відділів, було цікаво дізнатись про надання юридичних та житлово-комунальних послуг громадянам. Для себе я зрозумів, що робота тут є відповідальною та потребує не тільки спеціалізованих навичок, але й бажання, досвіду та відповідної освіти”, – Олексій, студент Вищого професійного училища №94 Лисичанська.
 • “Нам важливо знайти таких активістів, які зможуть взяти участь у соціокультурному розвитку, запропонувати нові ідеї та пропозиції, щоб рішення, які ми приймаємо для дітей та молоді були ефективними”, - Олексій Назаров, Головний спеціаліст Управління у справах сім'ї та молоді Донецької облдержадміністрації.
 • “Дякуємо за такий цікавий день та плідне стажування. В нас залишились гарні враження щодо роботи селищної ради, а найбільше структурного підрозділу – ЦНАПУ. Нам було цікаво, як працює головна завідувачка ЦНАПу та паспортист, почути історію їхнього власного досвіду та отримати необхідні знання”, - Владислава та Дмитро, учні Нікольської гімназії “Софія”.
 • “Молодь – це наше майбутнє, наша совість та наш взірець. Все, що ми робимо, ми робимо задля вашого комфортного та успішного життя. А ви – це рушій нашого прогресу. Ви його креативна, енергійна та важлива складова. Військово-цивільна адміністрація завжди відкрита для людей, в тому числі для молодшого покоління, готова до співпраці та підтримки молодіжних ініціатив. Кожен буде почутим та отримає допомогу”, -  Олександр Заїка, Керівник Лисичанської міської ВЦА
 • "Мені сподобалася відкритість фахівців Департаменту масових комункацій, вони відповідали на всі наші питання та цікавилися нашим досвідом. Я дізналася, що департамент займається зв’язками з громадськістю та відповідає за пресу, телебачення, радіо та інтернет-зв’язок з громадськістю, реалізує багато проєктів, які просувають державу і поліпшують життя у країні", - Тетяна, молода представниця ГО Платформа Ініціатив “Теплиця”
 
5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
*
Генерація паролю
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x